nikava
16 آذر 1401 - 11:57

در نشست رئیس دادگستری کرمان با دانشجویان حقوق چه گذشت؟/ از رمز و راز مطالبه‌گری تا لزوم شنیدن صدای دانشجویان منتقد

رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه دشمن به‌دنبال کمرنگ و یا پنهان کردن واقعیت‌ها در بین دانشجویان است و فقط می‌خواهد، آنچه به نفع خودش هست را پررنگ کند و بگوید دانشجویان مخالف نظام هستند، گفت: ممکن است دانشجویانی هم حرف و نظر و انتقادی داشته باشند و باید صدای آنها هم شنیده شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، صبح امروز ۱۶ آذر همزمان با روز دانشجو رئیس کل دادگستری استان کرمان با رئیس دانشگاه شهید باهنر و جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه‌های مختلف استان نشست صمیمی برگزار کرد.

با مطالعه «مطالبه‌گر» باشید

در عین حال اکبری‌فر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان در سخنانی اظهار کرد: ورود دانشگاه به جامعه و رفع نیازهای جامعه را با انعقاد تفاهمنامه‌های مختلف دنبال می‌کنیم.

وی عنوان کرد: روز دانشجو روز ایثار و فداکاری دانشجویانی‌ست که سعی کردند کوچکترین خدشه‌ای از سوی استکبار به میهن‌شان وارد نشود و استقلال کشور را دنبال کردند و به فرموده امام راحل «دانشگاه همیشه مبدا تحول است».

اکبری‌فر تصریح کرد: دانشجویان باید مورد مشورت قرارگیرند زیرا قشر آزاد جامعه هستند و ما باید برای هر مطالبه باید ساعت‌ها مطالعه کنیم تا مطالبه درست و صحیح داشته باشیم و دانشجویی که می‌خواهد، مطالبه‌گر باشد باید مورد مشورت جامعه قرار گیرد و بعد مطالعه کند.

به دانشجویان اعتماد کنید

سلیمانی مسؤول انجمن تخصصی حقوقدانان دانشگاه‌های استان کرمان اظهار داشت: این انجمن از سال 98 تشکیل شده است و تاکنون 270 پرونده بسیج دانشجویی داشته‌ایم و برگزاری اردوی علمی و پژوهشی، کارگاه‌های مختلف، شرکت در مسابقات، دوره‌های کارورزی حقوق، کنگره علمی و فرهنگی، دیدار با خانواده شهدا، جشنواره، جشن عبور از بحران کرونا و کمک‌های مومنانه را انجام داده‌ایم.

وی همچنین به ارائه پیشنهاداتی در زمینه‌های مختلف ازجمله کاربردی کردن رشته‌های حقوق، اختصاص بخشی از نمره علمی به دروس عملی، استفاده از ظرفیت مراکز مشاوره‌ای دانشگاه و کلینیک‌های حقوقی در دانشگاه‌ها برای پاسخگویی به مردم برگزاری پرداختو
سلیمانی با اشاره به اینکه پیگیر نامگذاری یکی از معابر کرمان به نام شهدای حقوقدان هستیم، بیان کرد: به دانشجویان اعتماد کنید تا یادواره شهدای حقوقدان را خودشان برگزار کنند.

تعدادی از دانشجویان حاضر در این نشست به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و خواستار ارتباط بیشتر دانشگاه با مراجع قضایی، پیش‌بینی‌های لازم برای آینده کاری دانشجویان حقوق، جریان‌سازی عدالت، اعتماد بیشتر به دانشجویان، برگزاری دادگاه‌های غیرواقعی در دانشگاه برای آموزش عملی به دانشجویان، کاربردی‌سازی دانشجویان حقوق، ایجاد گفتمان دانشجویان با دستگاه قضا و هویت‌بخشی به دانشجو شدند.

حادثه ۱۶ آذر نماد ضداستکباری است

در همین حال رئیس کل دادگستری استان کرمان با گرامیداشت ایام فاطمیه و چهلمین روز شهادت مظلومانه شهدای شاه‌چراغ شیراز اظهار داشت: دانشجویان حقوق در آینده مسؤولیت اجرای عدالت و دادرسی را برعهده می‌گیرند.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی از ۱۶ آذر روز دانشجو به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ کشور ما و انقلاب اسلامی و مبارزات سیاسی قرن اخیر نام برد و ادامه داد: دانشجویان در ۱۶ آذر ۳۲ در شرایط دشوار و بعد از کودتای آمریکایی با تقدیم سه شهید جلوی آمریکا ایستادند و برای نخستین بار شعار مرگ بر آمریکا در دانشگاه تهران سر داده شد.

وی اضافه کرد: حادثه ۱۶ آذر به یک نماد ضداستکباری تبدیل شده است و حالا آمریکایی‌ها مدعای این شعار شده‌اند و با تحریفی که به عمل می‌آوردند، می‌خواهند این نماد را به نفع خودشان مصادره کنند در حالی که دانشجویان به آنها تودهنی زده‌اند و آنها را از در بیردن کرده‌اند و می‌خواهند از پنجره وارد شوند.

حمیدی ابراز داشت: دانشجویان همیشه در مبارزه با استکبار سرآمد بودند و دانشگاه‌ها در سال‌های ۵۶ و ۵۷  یک سنگر برای دفاع از ارزش‌ها شد و نقش استکبارستیزی دانشجویان از حدود ۸۰ سال قبل آغاز شده است و تا به امروز ادامه دارد.

وی با بیان اینکه دانشجویان با اشغال لانه جاسوسی آمریکا در سال ۵۸ دست آمریکایی‌ها را از کشورمان کوتاه کردند، ادامه داد: نقش دانشجویان در دفاع مقدس هم مثال‌زدنی بود و در مقابل دشمنانی ایستادگی کردند که آمده بودند کشور ما را به قول خودشان چند روزه تصرف کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه همچنان دانشجویان ما دارای تفکر انقلابی هستند و در عرصه‌های مختلف مانند گروه‌های جهادی شرکت می‌کنند، افزود: دانشجویان برای دفاع از مردم و کمک به مردم محروم در جای‌جای مختلف کشور پای کار می‌آیند و خدمت می‌کنند.

حمیدی با تاکید بر اینکه دشمن به‌دنبال کمرنگ و یا پنهان کردن واقعیت‌ها در بین دانشجویان است و فقط می‌خواهد، آنچه به نفع خودش هست را پررنگ کند و بگوید دانشجویان مخالف نظام هستند، تصریح کرد: ممکن است دانشجویانی هم حرف و نظر و انتقادی داشته باشند و باید صدای آنها هم شنیده شود. 

وی اظهار کرد: دشمن همچنین شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی می‌کند تا واقعیت‌های 90 درصد در بین دانشجویان را کمرنگ کنند و اگر 10 درصد انتقاد وجود داشته باشد بر آن 10 درصد موج‌سواری کنند.

حمیدی اضافه کرد: دانشجویان باید نسبت به این مسئله بصیرت کامل داشته باشند و نقشه و دسیسه‌های دشمن را به‌خوبی تجزبه و تحلیل کنند و در مقابل این دسیسه بایستند و امیدهای دشمن را تبدیل به یاس کنند.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان نباید نسبت به مسائل دانشگاه  و یا جامعه بی‌تفاوت باشند، اظهار داشت: دشمن هیچ‌گاه خیرخواه هیچ ملت و کشوری نیست و وقتی می‌بینیم دشمن مسئله‌ای را طراحی کرده و می‌خواهد فسادی را به وجود آورد، دانشگاهیان و دانشجویان به عنوان قشر آگاه جامعه باید واکنش دهند و این مفاسد و نقشه‌های دشمن را از دانشگاه ها دور کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان داشت: نقشه‌های دشمن مشخص است و در حوادث اخیر به خوبی دست دشمن را می‌بینید، دشمن برای حادثه‌ای که برای یک خانم اتفاق افتاده این همه دل می‌سوزاند و دم از حقوق بشر و دفاع از مردم ایران می‌زند، اما وقتی 200 نفر کشته می‌شوند و یا به‌صورت مشکوکی حوادثی برای آنها به وجود می‌آید هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهند و یا از حادثه تروریستی شاهچراغ شیراز حرف نمی‌زنند و از تروریست پشتیبانی و دفاع هم می‌کنند.

حمیدی افزود: دشمن دنبال نارضایتی در کشور است، زیرا نظام ما مردمی‌ست و آنها می‌بینند، مردم ایران به‌شکل میلیونی پای کار هستند و این را هم می‌دانند با حمله تروریستی نمی‌توانند نظام اسلامی ما را متزلزل کنند و برای جدا کردن مردم و جوانان از کشور تلاش می‌کنند زیرا اگر یک نظام، نظام مردمی نباشد فرو می‌پاشد.

وی ابراز کرد: مشکل‌آفرینی، ایجاد نارضایتی بین مردم با شدیدترین تحریم‌های اقتصادی در راستای افزایش فشار اقتصادی بر مردم، سیاه‌نمایی و شایعه‌سازی از دیگر شگردهای دشمن است.

حمیدی ادامه داد: تعاملات بین‌المللی یک اصل است و هرچه برای خودکفایی کشور تلاش کنیم باز هم نیازمندی‌هایی به خارج کشور داریم و وقتی ما را تحریم می‌کنند مشکلاتی ایجاد می‌شود و آنها به دنبال بزرگنمایی و سیاه‌نمایی مشکلات در کشور ما هستند.

بی‌اعتمادی به مسؤولان و اعتماد به دشمن بدترین فاجعه است

وی گفت: در کدام کشور پلیس با دست خالی برای مقابله با اغتشاشگران بیرون می‌آید، اما در کشور ما نیروهای نظامی با دست خالی بیرون آمدند و وقتی به آنها چاقو زدند و یا تیراندازی کردند، اسلحه دستش نبود از خودش دفاع کند و مظلومانه به شهادت رسیدند و آنگاه دشمن می‌آید تا قضیه را برعکس جلوه دهد و این شایعه‌پراکنی‌ها و دروغ‌پردازی‌ها موجب فریب جوانان شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان اضافه کرد: این بدترین فاجعه است که به دشمن شایعه‌ساز و دروغ‌پرداز اعتماد کنید و به مسؤول دلسوز که واقعیت را توضیح بدهد، گوش نکنید و ما و به ویژه دانشگاهیان باید این مسائل را تشریح کنیم.

حمیدی با اشاره به اینکه نمی‌خواهم بگویم در کشور مشکلی نداریم، سوءتدبیر، بی‌تدبیری و ناکارآمدی هست و همه این را قبول دارند، تصریح کرد: امروز رهبری بزرگترین مطالبه‌گر در کشور  هستند و از مسؤولان می‌خواهند این نارسایی‌ها را برطرف کنند و حداقل 10 سال است که رهبری بر رفع مسائل اقتصادی تاکید می‌کنند.

وی عنوان کرد: نقاط ضعف را قبول داریم، اما مگر می‌شود، وحدت عمومی و ملی را زیرپا بگذاریم و به خیابان‌ها بیاییم و به‌جان هم بیفتیم. مردم و مسؤولان در فضای صمیمی و تنگاتنگ و با اعتماد گفت‌و‌گو کنند تا مشکلات برطرف شود.

دشمن دنبال جنگ داخلی در کشور است

حمیدی اضافه کرد: دشمن دنبال راه‌اندازی جنگ داخلی در کشور است و اگر غفلت کنیم، می‌بینیم می‌خواهند، ایران را به سوریه پنج، شش سال قبل تبدیل کنند و آنها دل‌شان برای هیچ‌کس نمی‌سوزد و با هویت ملی ما مخالف هستند و با پرچم ایران مشکل دارند.

وی با تاکید بر اینکه سیاسی بودن با سیاست‌زدگی فرق دارد، ابراز کرد: دانشجو باید سیاسی باشد، اما اولویت درس است و اینکه بنیه علمی خود را بالا ببرد زیرا ما به حقوق‌دانان باسواد و دانشمند نیاز داریم. 

انتهای پیام/80019/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 900491