nikava
09 فروردین 1402 - 17:38

گشت‌ و گذار نوروزی در حسینیه‌های تاریخی قزوین + تصویر

یکی از جلوه‌های زیبای معماری ایرانی و اسلامی در شهر قزوین حسینیه‌های تاریخی این شهر به شمار می‌آیند که در روزهای عید نوروز و ماه رمضان از آثار دیدنی برای گردشگران ایرانی و خارجی محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، یکی از جلوه‌های زیبای معماری ایرانی و اسلامی در شهر قزوین حسینیه‌های تاریخی این شهر به شمار می‌آیند که در روزهای عید نوروز و ماه رمضان از آثار دیدنی برای گردشگران ایرانی و خارجی محسوب می‌شوند. با توجه به اینکه امسال عید نوروز و ماه رمضان همزمان شده‌اند، این حسینیه‌ها می‌توانند یکی از اماکن جذاب در حوزه گردشگری مذهبی باشند و به همین خاطر کسانی که تا امروز از قزوین و آثار تاریخی آن بازدید می‌کنند، می‌توانند با حضور در این حسینیه‌ها جلوه بکر و زیبایی از معماری مذهبی ناب ایرانی را تماشا کنند.

حسینیه امینی‌ها

یکی از بناهای تاریخی و کم‌نظیر شهر و استان قزوین حسینیه تاریخی امینی‌ها است که در سال 1275 هجری قمری احداث شده و بانی ساخت آن یکی از تجار مشهور قزوین به نام محمدرضا امینی (نوه حاج‌عبدالله سرسلسله خاندان امینی‌ها) بوده است. محمدرضا امینی به خاطر اینکه فرزندی نداشت، از سهم‌الارث خود حسینیه امینی‌ها را با هزینه 48 هزار تومان ساخت.

حسینیه امینی‌ها از 3 تالار بسیار زیبا تشکیل شده که امتداد آنها به موازات یکدیگر از شرق به غرب است و میان 2 حیاط شمالی و جنوبی قرار دارند و حیاط‌ها هم از شمال و شرق به خارج راه دارند و به این ترتیب این تالارهای سه‌گانه و حیاط‌های دوگانه حسینیه تاریخی امینی‌ها را شکل می‌دهند.

3 تالار زیبای حسینیه امینی‌ها که آینه‌کاری بسیارزیبایی دارند، به وسیله ارسی‌های زیبا از همدیگر جدا می‌شوند و هنگام روضه‌خوانی با بلندکردن ارسی‌ها در واقع هر 3 تالار یکی می‌شوند و محوطه سرپوشیده بزرگی را تشکیل می‌دهند که گنجایش چندهزار نفر عزادار و شنونده را دارد. در وسط تالار بزرگ حسینیه چلچراغ بزرگی آویخته شده و در 2 تالار دیگر 2 چلچراغ قرار دارد و در دیوار این تالارها سه‌شاخه بلور نصب شده است.

گردشگری , عید نوروز , ماه رمضان , شورای اسلامی استان قزوین ,

حسینیه تاریخی امینی‌ها که از شاهکارهای معماری دوره قاجار محسوب می‌شود، یکی از اماکن تاریخی بسیارزیبا و جذاب استان قزوین برای گردشگران نوروزی است.

حسینیه حاج سیدجمال

این حسینیه در ضلع جنوب غربی خیابان سپه و پشت مسجدجامع در گذر حاج‌ سیدجمال واقع شده است. حیاط این حسینیه تاریخی به شکل مربغ مستطیل است که در 3 ضلع شرق، غرب و جنوب خود در دارد. در گذشته عمارتی ارسی‌دار در ضلع شمالی و حوض آبی در وسط حیاط و آب‌انباری در جنوب این حسینیه بوده که امروز از بین رفته است. بنای این حسینیه در دوره قاجار ساخته شده و در آن زمان محل تدریس سیدعبدالکریم پدر مرحوم آقاسیدجمال رضوی (بانی ساخت حسینیه) بوده است.

در این حسینیه در 12 روز از آغاز هر ماه محرم و در بعدازظهرها چادرهایی برافراشته شده و مراسم روضه‌خوانی در آن برگزار می‌شود. این حسینیه موقوفه‌ای ندارد و هزینه روزهای عزاداری از محل نذورات مردمی تأمین می‌شود و خدمات این حسینیه را افراد معتقد و علاقه‌مند به صورت رایگان انجام می‌دهند.

گردشگری , عید نوروز , ماه رمضان , شورای اسلامی استان قزوین ,

تماشای حسینه بزرگ و باشکوه حاج‌ سیدجمال که نزد قزوینی‌ها به «آقاسیدجمال» هم معروف است، می‌تواند خاطره خوشی را برای علاقه‌مندان گردشگری مذهبی رقم بزند.

حسینیه حاج سیدحسین

این حسینیه در غرب ورودی خیابان پیغمبریه از جنوب و غرب مجموعه سردر عالی‌قاپو قرار گرفته و توسط مرحوم حاج‌ سیدحسین حاج‌سیدجوادی بنا شده است. در این حسینیه هم در ایام ماه محرم با برافراشته شدن چادر مراسم روضه‌خوانی برگزار می‌شود. این حسینیه ظاهراً موقوفاتی هم دارد، اما در حال حاضر بخشی از ساختمان آن از بین رفته و به صورت محوطه‌ای درآمده است.

حسینیه سیدابوتراب ابوترابی

این حسینیه هم در محله حلاجان نزدیک حسینیه حاج‌ سیدجمال واقع شده است. این حسینیه هم محوطه‌ای روباز است که دورتادور خود پاگرد دارد و عزاداران در این پاگردها و در فصل مناسب (فصلی گرم که بارش وجود نداشته باشد) در محوطه وسط این حسینه دور هم جمع می‌شوند. در دهه اول محرم صبح‌ها در این حسینیه مراسم عزاداری برپا می‌شود.

گردشگری , عید نوروز , ماه رمضان , شورای اسلامی استان قزوین ,

دیگر حسینیه‌های تاریخی قزوین

حسینیه خیابانی، حسینیه دیوان‌خانه، حسینیه سیاهپوش‌ها، حسینیه شهیدی‌ها و حسینیه تقوی‌ها دیگر حسینیه‌های تاریخی شهر قزوین به حساب می‌آیند که تماشای هر کدام از آنها می‌تواند برای گردشگران نوروزی به ویژه عاشقان قیام حسینی خاطره ماندگاری را رقم بزند.

حسینیه خیابانی در غرب خیابان سپه و پایین‌تر از کوچه شفیعی قرار دارد و دری هم از کوچه جنوبی دارد که در حال حاضر مراسم عزاداری در آن برگزار نمی‌شود و بیشتر یک بنای با کاربری موزه‌ای محسوب می‌شود.

حسینیه دیوان‌‌خانه‌ هم در نزدیکی بازار وزیر و در کوچه دیوان‌خانه بنا شده و توسط آقامیرمعصوم حاج‌سیدجوادی احداث شده است. این حسینیه تاریخی در دوره صفوی بنا شده و دارای موقوفاتی است که درآمد این موقوفات برای برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا صرف می‌شود.

حسینیه سیاه‌پوش‌ها هم در شرق بازارچه خیابان سپه و در کوچه زیرطاقی آقاسیدربیع واقع شده است. این حسینیه تاریخی هم مختص روضه‌خوانی در دهه نخست ماه محرم است و دارای منبری است که مردم قزوین آن را متبرک می‌دانند.

حسینیه تقوی‌ها هم در خیابان مولوی قرار گرفته و بخشی از مسجد تاریخی آقاسید عبدالصمد است. حسینیه شهیدی‌ها هم در همین خیابان مولوی واقع شده و جزئی از مسجد شهیدثالث محسوب می‌شود.

گردشگری , عید نوروز , ماه رمضان , شورای اسلامی استان قزوین ,

به گزارش تسنیم، با وجود اینکه برکت مراسم عزاداری موجب رونق بسیاری از حسینیه‌های تاریخی شهر قزوین است، اما برخی از حسینیه‌های تاریخی شهر هم رها شده‌اند که باید دستگاه‌های متولی از جمله میراث فرهنگی برای مرمت و احیای این حسینیه‌ها تلاش کنند.

انتهای پیام/

 
 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1116632