nikava
17 آذر 1401 - 11:35

کلنگ‌زنی ساخت ۱۱۰۰۰ واحد مسکونی در پایتخت/ رونق صنعت ساختمان برنامه قطعی شهرداری تهران است

سخنگوی شهرداری تهران از آغاز عملیات اجرایی ۱۱۰۰۰ واحد مسکونی در قالب شانزدهمین شنبه امید و افتخار در پایتخت خبر داد.

عبدالمطهر محمدخانی؛ سخنگوی شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره جزئیات شانزدهمین شنبه «امید و افتخار» اظهار کرد: روز شنبه نوزدهم آذرماه با حضور رئیس شورای شهر و شهردار تهران، عملیات اجرایی احداث 11هزار واحد مسکونی در قالب پروژه‌های قرارگاه جهادی مسکن در مناطق مختلف شهر آغاز خواهد شد.

وی درباره پراکندگی جغرافیایی این پروژه‌ها افزود: عمده فعالیت قرارگاه متمرکز بر نوسازی بافت فرسوده و احیای ظرفیت‌های مرتبط و حتی همجوار با با آن است. بر همین اساس بیشتر پروژه‌هایی که روز شنبه آغاز می‌شود، معطوف به مناطقی مانند 18، 19 و 20 شهرداری است.

این مقام مسئول ادامه داد: به طور مثال، در منطقه 20 بالغ بر 2500 واحد مسکونی در مساحتی حدود 106 هزار مترمربع احداث خواهد شد؛ یا در منطقه 18 بیش از از 2000 واحد، یا در منطقه 22 حدود 2400 واحد ساخته خواهد شد. 470 پلاک نیز در بافت فرسوده تجمیع شده‌اند که روی‌هم 1200 واحد مسکونی را ایجاد خواهند کرد.

محمدخانی افزود: وعده شهردار تهران کارسازی و تسهیل‎‌گری برای احداث سالانه دست‌کم 180هزار واحد مسکونی در پایتخت است. اگرچه جبران عقب‌ماندگی‌ها به‌ویژه در حوزه ساختمان نیازمند یک تلاش جهادی است، اما امیدواریم تزریق این تعداد واحد به بازار موجبات رونق صنعت ساختمان و تأمین نیاز شهروندان عزیز تهرانی را فراهم آورد. 

سخنگوی شهرداری تهران درباره اعتبار موردنیاز برای اجرای این پروژه‌ها اضافه کرد: در بیشتر این موارد نقش شهرداری تنها «تسهیل‌گری» است و سازنده از بخش خصوصی یا سایر نهادهای عمومی غیردولتی انتخاب می‌شود. در واقع شهرداری تهران با ابزارهایی که در اختیار دارد، شرایط را برای رونق صنعت مسکن و فعالیت بیشتر سازندگان در قرارگاه جهادی مسکن فراهم آورده است.

محمدخانی هم‌چنین درباره انتقاداتی که برخی افراد درباره عدم شفافیت وضعیت «پروانه ساختمانی» پروژه‌های قرارگاه مسکن مطرح کرده‌اند، پاسخ داد: این‌طور نیست. به طور مثال، همه 11هزار واحدی که روز شنبه بناست عملیات اجرایی آنها آغاز شود، یا جواز شده‌اند یا دست‌کم فیش عوارض تخریب‌ و نوسازی خود را پرداخت کرده‌اند.

وی تأکید کرد: بنابراین تمام مقدمات قانونی و ملاحظات ایمنی و استانداردهای مقررات ملی ساختمان چه در فرایند طراحی و محاسبات چه در جریان نظارت و اجرای این پروژه‌ها لحاظ شده است. همان‌طور که می‌دانید براساس قانون شهرداری مرجع «صدور پروانه» بوده و فرایندهای مرتبط با این موضوع نیز یا کاملاً انجام شده یا در مراحل پایانی است.

محمدخانی در خاتمه ابراز امیدواری کرد تحرکات جهادی شهرداری تهران برای احداث مسکن، مقدمات رونق صنعت ساخت، تعدیل بازار مسکن و در نتیجه رضایت خاطر شهروندان محترم تهرانی را فراهم آورد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901574