nikava
16 آذر 1401 - 12:22

جنگ پنهان محمد بن سلمان علیه قبایل سعودی

یک فعال سعودی با انتشار توئیت‌هایی تلاش محمد بن سلمان برای حذف قبایل سعودی را فاش کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «فهد الغفیلی » فعال سیاسی و  پژوهشگر امور خلیج فارس مجموعه توئیت‌هایی تحت عنوان «جنگ محمد بن سلمان علیه قبایل عربستان... ابزارها و اهداف آن» منتتشر کرد که بر اساس آن «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی جنگ اعلام‌نشده‌ای را برای کنترل بیشتر حکومت خود  علیه بسیاری از قبایل در عربستان به راه انداخته است.

فهد الغفیلی توئیت خود را با این جمله آغاز کرد: « قبایل عرب ستون فقرات کشورهای عربی حوزه  خلیج فارس هستند. این قبایل در طول قرن‌ها سوپاپ اطمینان در شبه جزیره عربستان  بودند ، زیرا  آن ها یکی از جنبه‌های حفظ اخلاق اسلامی و ارزش‌های عربی بودند».

 وی در ادامه تاکید کرد که  در طول قرن‌ها هیچ حاکمی جرات تضعیف قبایل یا متلاشی کردن آن‌ها را نداشت. بیشتر حاکمان به دنبال تقویت جایگاه آنان و جلب وفاداری شیوخ برای ثبات حکومت خود بوده‌اند.

در ادامه این توئیت‌ها آمده است که با آغاز ولیعهدی محمد بن سلمان و تلاش وی برای تغییر هویت جامعه و بیگانه ساختن آن قبایل از ظلم و ستم بن سلمان و موج دستگیری‌های وی در امان نماندند.

فهد الغفیلی نوشت:بن سلمان جنگ اعلام نشده‌ای را علیه بسیاری از قبایل عربستان به راه انداخته که مهمترین محورهای آن تضعیف قبایل بزرگ، بدنام کردن آنها، دستگیری شیوخ عشایر، اختلاف افکنی بین قبایل، حمایت از قبایل بدنام و آواره کردن تعدادی از قبایل از اراضی شان است.

این فعال سیاسی تاکید کرد که محمد بن سلمان کارزاری برای انحلال قبایل و تضعیف آن‌ها به راه انداخت.پس از آن به تحریف ارزش‌های اخلاقی قبایل کرد، ارزشی که این قبایل در طول نسل‌ها به ارث برده بودند. ولیعهد سعودی با غرب‌زدگی جامعه، اقدام را برای ضربه زدن و تحریف ارزش‌های اخلاقی قبایل شروع کرد.

الغفیلی نوشت: محمد بن سلمان سیاست دستگیری شیوخ  قبایل را ابزاری برای  تضعیف نقش آنها در جامعه دانست. همانطور که  وی «فیصل بن سلطان بن جهجاه بن حمید » شیخ قبیله «عتیبه»  را به خاطر انتقاد از  اداره سرگرمی به دلیل  جشن‌های برگزاری شده در سایه فقر گسترده در کشور  بازداشت کرد.

به گفته این فعال سیاسی، « اختلاف افکنی میان قبایل یکی از شگردهای ولیعهد سعودی است. بن سلمان به منظور اختلاف‌افکنی میان قبایل، در اواسط ژوئن 2017 (پس از محاصره قطر)، تعدادی از شیوخ قبیله «آل مره» را احضار کرد تا با انتشار بیانیه‌ای به قطر حمله کنند و به این شکل از آنان برای اهداف سیاسی خود بهره برداری کند اما این قبیله تسلیم فتنه او نشدند و در دام وی نیفتاد.

 وی در ادامه تاکید کرد که محمد بن سلمان بسیاری از قبایل را از سرزمین اجدادی‌شان اخراج کرد تا مانع افزایش قدرت و نفوذ آن‌ها شود. همانطور که قبیله « الحویطات» به دلیل اجرای پروژه نئوم اخراج شدند.

 

اخیرا منابع امنیتی سعودی، خیزش پنهانی رهبران قبایل را فاش کردند که تهدید جدی برای افشای سرکوب‌گری و ظلم محمد بن سلمان در عربستان است.

این منابع تاکید کردند: این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که رهبران قبایل سعودی دریافتند که فشار عمومی بر مقامات سعودی به نتایجی رسیده است.

به گفته این منابع، رهبران قبایل سعودی به نزدیکان و فرزندان خود که در نهاد امنیتی و فرودگاه‌ها کار می کردند، دستور دادند تا خروج فرزندان زندانیان آزادی بیان از عربستان را برای افشای ظلم و ستم آل سعود تسهیل کنند.

اخیرا نتیجه یک مطالعه بین‌المللی که تشدید بحران اعتماد میان رژیم سعودی و قبایل اصلی این کشور را بررسی کرده است، نشان می‌دهد که از دست رفتن این اعتماد می‌تواند به شورش همه جانبه‌ای منجر شود که تهدیدی برای پایان دادن به حکومت آل سعود خواهد بود.

همچنین بسیاری از قبایل سعودی‌ از جمله «المالکی»، «الدواسر» و «الشمری» احساس می‌کنند در حاشیه قرار گرفته‌اند، زیرا دولت با آنها به عنوان یک شهروند رفتار نمی‌کند.

بر اساس گزارش این مرکز مطالعه، این قبایل آل‌سعود را به دزدی و غارت ثروت کشور و کنترل 60 درصد اراضی و 30 درصد از درآمدهای کلان نفتی آن متهم می‌کنند.

قبایل سعودی از سال 2005، خواستار نقش‌آفرینی در جامعه عربستان سعودی بوده‌اند. بسیاری از اعضای این قبال نظرات و علایق خود را از طریق فضای مجازی از جمله توییتر و فیس‌بوک بیان می‌کنند.

در آوریل 2022، محمد بن سلمان به مجله آمریکایی آتلانتیک گفت که تعداد شهروندان کشورش تنها 14 میلیون نفر است. این در حالی است که آمارهای رسمی حاکی از آن است که جمعیت آن حدود 34 میلیون نفر است و این یعنی؛ تعداد زیادی از قبایل عربستان از لحاظ اقتصادی و اجتماعی در حاشیه قرار گرفته و از آن رنج می‌برند.

شاهزادگان، بازرگانان، علما و همچنین شیوخ قبایل قربانی سیاست‌های ولیعهد مستبد سعودی بوده و هستند؛ کسی که به دنبال تضمین «صندلی پادشاهی» برای خود است. قبایل عربستان سعودی از بولدوزرهای تخریب در امان نبودند؛ ماشین‌هایی که به بهانه توسعه و مقابله با ساخت و ساز بدون پروانه به تخریب اقدام می‌کنند.

محمد بن سلمان، در مقایسه با شاهزادگان قبلی در دهه‌های گذشته، موقعیت و یا جایگاهی نمادین هم در دربار سلطنتی به شیوخ قبایل نداد.

رژیم آل‌سعود کارنامه سیاهی در به حاشیه راندن قبایل و محروم کردن آن‌ها از ابتدایی‌ترین حقوقشان دارد که این امر بیانگر آشکار جنایات خاندان آل‌سعود و اعمال تبعیض نژادی و نقض قوانین بین‌المللی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 900431