nikava
09 فروردین 1402 - 15:49

خسارت بیش از ۱۴ میلیارد دلاری به بخش شیلات در جنگ یمن

وزیر شیلات دولت نجات ملی یمن در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد که ائتلاف متجاوز در طول ۸ سال تجاوز نظامی به یمن بیش از چهارده میلیارد دلار به بخش شیلات خسارت وارد آورده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت شیلات دولت نجات ملی یمن امروز چهارشنبه اعلام کرد که تعداد صیادان یمنی که در طی 8 سال تجاوز ائتلاف آمریکایی- سعودی ربوده شده‌‌اند بیش از 2000 نفر و تعداد کشته و زخمی‌ها به 491 صیاد افزایش یافته است.

وب‌سایت رسمی «انصارالله» یمن به نقل از وزارت شیلات دولت نجات ملی یمن نوشت، در طول 8 سال تجاوز نظامی ائتلاف عربستان سعودی به بخش شیلات یمن 491 قایق ماهیگیری به طور کامل از بین رفته و 173 قایق به غارت برده شده است.

وزیر شیلات دولت نجات ملی در کنفرانس مطبوعاتی خود به ارائه مهمترین خسارت‌های بخش شیلات پرداخت و گفت که ائتلاف متجاوز در طول این 8 سال 14 میلیارد و 457 میلیون دلار به بخش شیلات خسارت وارد کرده است.

وی تأکید کرد که کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی ائتلاف عربستان سعودی بیش از 80 حمله مستقیم به جزایر، بنادر ماهیگیری و مراکز شیلات در 53 منطقه دریایی انجام داده است. این در حالی است که جامعه بین‌المللی خصوصا سازمان ملل مسئولیت حفاظت از ماهیگیران یمنی و تضمین سلامتی آنها را بر عهده دارند.

پیش‌تر سازمان حقوق بشری یمن در گزارش خود اعلام کرده بود، که در میان ماهیگیران ربوده شده تعدادی کودک نیز وجود دارد که با پدران خود مشغول ماهیگیری بودند که بعضی از این کودکان آزاد شده، ولی از سرنوشت تعدادی از این کودکان هنوز اطلاعی در دست نیست.

در ادامه گزارش سازمان حقوق بشری یمن آمده بود که تمامی قوانین بین‌المللی و منشورهای حقوق بشری به حفاظت از جان کودکان و غیرنظامیان تاکید دارند، در حالی که امروزه تمامی آن‌ها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی در یمن نقض می‌شود و قوانین بین‌الملل و حقوق بشر نزد ائتلاف متجاوز  فقط نوشته روی کاغذ است.

عربستان سعودی از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد؛ به این بهانه که «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری این کشور را به قدرت بازگرداند که حاصل آن طبق گزارش های حقوق بشری یمن بیش از 49 هزار کشته و مجروح بوده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1116502