nikava
09 فروردین 1402 - 11:03

سوغات محلی فیروزآباد در انتظار گردشگران

شهرستان فیروزآباد دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی در بخش صنایع دستی و خوراکی سوغات است و نوروز فرصتی کم نظیر برای عرضه این محصولات به شمار می‌آید

 به گزارش خبرگزاری فارس از فیروزآباد، این شهرستان دارای اقلیم طبیعی و جغرافیایی است که زندگی مردم و فرهنگ شان دستخوش عوامل طبیعی و گوناگونی های بسیاری قرار گرفته است.

فیروزآباد از گذشته تاکنون با داشتن خوراکی‌های محلی و صنایع دستی زاییده هنر دست زنان و مردان این مرز و بوم مشهور بوده است.

شهرستان فیروزآباد با ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا و ارتفاعات عمده آن کوه پادنا بوده که از جهت شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده ‌است. وجود این ارتفاعات باعث شده این منطقه از آب و هوایی معتدل برخوردار باشد.

به علت برخورداری از اقلیم مناسب، محصولات کشاورزی گوناگونی در آن کشت شده و از دیرباز دامداری در ان رونق داشته است.

مسئول دام و طیور مدیریت جهاد کشاورزی فیروزآباد در گفت و گو با فارس اظهار داشت: شهرستان فیروزآباد با دارا بودن بیش از ۲۵۰ هزار دام سبک و ۶ هزار دام سنگین یکی از مهمترین مناطق تولید کننده گوشت و محصولات لبنی می‌باشد.

تولید سالانه ۵ هزار کیلو روغن حیوانی در فیروزآباد

مرادی افزود: تولید سالانه بیش از ۵ هزار کیلو روغن حیوانی و ۱۲ هزار کیلو کره محلی ناب و مرغوب از جمله تولیدات روستایی و عشایری این شهرستان میباشد.

در ادامه یونس نگهداری یکی از عرضه کنندگان محصولات لبنی مرغوب واقع در خیابان مطهری این شهرستان در گفت و گو با فارس اظهار داشت: روغن حیوانی و کره محلی شهرستان فیروزآباد با طعم بسیار لذیذ از جمله محصولات لبنی است که می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد که به صورت معمول از هر چهار یا ۵ کیلو کره محلی یک کیلو روغن حیوانی به دست می‌آید.

وی افزود: کره محلی، روغن حیوانی، روغن گاوی، ماست چکیده، ماست موسیر محلی، ماستینه، لورپنیر یا پنیر ترکی، ماست اسفناج، ماست بادمجان، پنیر لاکتیکی ساده و زیره ای و کشک گوسفندی از جمله محصولات لبنی این شهرستان بوده که مورد توجه گردشگران و مسافران قرار گرفته است.

خرید محصولات لبنی مرغوب فیروزآباد از مراکز عرضه معتبر

این عرضه کننده محصولات لبنی در فیروزآباد ادامه داد: متقاضیان و خریدکنندگان محصولات لبنی توجه داشته باشند که برای خرید روغن محلی و محصولات لبنی محلی مرغوب از مراکز معتبر محصولات لبنی خرید نمایند چرا که امروزه با ورود برخی دلالان در این عرصه، روغن حیوانی را با مواد دیگر مخلوط و با حجم بیشتر به نام محصول مرغوب فیروزآباد عرضه می‌نمایند.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال برخی دلالان روغن حیوانی را با روغن دنبه مخلوط و به خریداران عرضه می‌کنند.

نگهداری گفت: شهرستان فیروزآباد با دارا بود اب هوای معتدل  به دلیل ظرفیت‌های موجود گیاهان دارویی به صورت خودرو موجب شده تا دامداری توسعه و محصولات لبنی مرغوب تولید شود.

 حلوا ارده فیروزآباد سوغات خوراکی دیرینه این شهر

به سراغ یکی از تولید کنندگان حلوا و ارده مرغوب این شهرستان در بازارچه فیروزاباد یا همان بازار کهنه رفتیم که در گفت و گو با خبزنگار فارس اظهار داشت: حلوا ارده فیروزآباد طبع گرم داشته و متشکل از سه محصول کشاورزی شیره، خرما و کنجد میباشد که امروزه نام این حلوا را حلوای رژیمی می‌نامند.

سید رضا رضوی افزود: دو نوع دیگر حلوا با نام حلوای شکری و کشی که طرفداران بسیاری دارد در این شهرستان تولید میشود.

وی ادامه داد: مواد تشکیل دهنده حلوای شکری و کشی، شیره خرمای چکیده(دوش آب خرما) کنجد( کنجد آسیاب شده همان ارده) و مقدار کمی شکر می‌باشد.

رضوی اضافه کرد: مسافران و گردشگران توجه داشته باشند باوجود فعالیت دلالان در این صنعت  برای تهیه جنس مرغوب از تولیدی ها و فروشگاه های معتبر این شهرستان خرید کنند.

حلوا ارده مرغوب با نشان رنگ روشن و عطر ارده و طعم شیره خرما باید شناخت

این تولید کننده حلوا ارده فیروزاباد گفت: محصول با کیفیت را بایستی با رنگ روشن و بوی ارده و طعم شیره خرما دارا باشد .

وی بیان داشت: امروزه دلالان در این صنعت از شیره خرمای بی کیفیت و کنجد باران خورده برای جذب مشتری با کاهش قیمت و یا سود بیشتر استفاده میکنند که رنگ تیره و مزه خاک گرفته و از نشانه های نامرغوبیت مواد اولیه و کیفیت حلوا می‌باشد.

نان کنجدی، حلوای بدون شکر یا رژیمی، حلوای شکری، حلوای کشی، شیره انگور، شیره خرما، روغن کنجد خوراکی، روغن سیاه دانه و روغن بادام تلخ از جمله محصولاتی بوده که مسافران و گردشگران به عنوان سوغات فیروزاباد از این تولیدی خردیداری می‌کنند.

صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پرتوانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند.

صنایع دستی نماد فرهنگ اصیل، تاریخ کهن و هنر بی‌مثال مردم این سرزمین است

 صنایع دستی یکی از مهمترین سوغات این شهرستان است که سرآمد این سوغات فرش‌های دست بافت و نقش برجسته و دست بافت های داری است.

در حال حاضر زنان و مردان شهرستان فیروزآباد هنرهای بسیار زییایی خلق می‌کنند که در راس آنها فرش های نفیس دست بافت و برجسته و دست بافت های داری قرار دارد.

فرش دست بافت نقش برجسته ، گلیم، جاجیم و در مجموع دست بافت های داری  مهمترین صنعت صنایع دستی شهرستان فیروزآباد به شمار می رود که از نقش و کیفیت بالایی برخوردار است و مسافران و گردشگران می توانند از آن به عنوان سوغات شهرستان بدون واسطه خریداری کنند.

به گزارش فارس به موجب همین سابقه و تجربه، فیروزآباد را شهر ملی دستبافت های داری معرفی نموده اند .

گفتنی است تمام صنایع دستی و سوغات خوراکی فیروزاباد در قالب یک گزارش جای نمی گیرد چرا که این شهرستان به واسطه وسعت وسیع و اقلیم و فرهنگ های گوناگونی که در درون خود دارد، از انواع مختلف صنایع دستی هم برخوردار است اما تلاش کرده که گوشه ای از صنایع خوراکی و دستی شهرستان که زبان زد بیش است بیان کنیم.

پایان پیام/ د

منبع: فارس
شناسه خبر: 1115907